Wtorek, 10 września 2024

Odszyfrowywanie szumu związanego z nowinkami żywieniowymi

4 maja 2022

0

Kiedy ostatnio oglądałeś wiadomości o najnowszej superżywności lub słuchałeś reklamy promującej najnowszą dietę transformującą? Kiedy ostatni raz byłeś w sklepie spożywczym i byłeś otoczony dziesiątkami suplementów ziołowych i witaminowych, z których każdy miał etykietę chwalącą się korzyściami medycznymi? Ilu z Twoich znajomych na Facebooku pisało o zdrowotnych korzyściach picia kawy z masłem?

Każdego dnia jesteśmy bombardowani wiadomościami na temat odżywiania. Jak dokonywać świadomych wyborów, których głosów słuchać? Czasami zwracanie uwagi na naszą dietę medialną - wiadomości żywieniowe, które spożywamy - może być równie ważne, jak na samą dietę.

Przede wszystkim należy zatrzymać się i przypomnieć sobie, że nagłówki są pisane po to, by przykuć naszą uwagę i zdobyć więcej "polubień" lub sprawić, byśmy się zatrzymali i zaprzestali przerzucania kanałów i przeglądania stron internetowych. Ponieważ celem nagłówków jest przyciągnięcie naszej uwagi, a nie dostarczenie informacji, mogą one nie mówić wszystkiego.

Jako dietetyk, oceniając najnowszą modną żywność lub suplement, zastanawiam się nad trzema podstawowymi kwestiami. Zapamiętanie tych strategii pomoże ci przebrnąć przez szum informacyjny i dowiedzieć się, co jest odpowiednie dla twojej diety i potrzeb żywieniowych.

1. Jaka jest podstawa naukowa nagłówka i w jakich okolicznościach przeprowadzono badania?

Jednym z największych wyzwań w nauce o żywieniu jest możliwość przeprowadzenia dobrych badań. Ponieważ każdy musi jeść i wszyscy spożywamy różne pokarmy, trudno jest wyodrębnić korzyści płynące z jednego konkretnego produktu spożywczego. Wiele artykułów zawiera link do oryginalnej publikacji badawczej.

Próba przeczytania całej publikacji może być przytłaczająca, ale krótki przegląd przeprowadzonych badań lub streszczenie na początku artykułu w czasopiśmie może dostarczyć wielu informacji. Czy badacze oparli swoje wyniki na zwierzętach jako uczestnikach badania? Czy badani zjedli dużą ilość pożywienia - np. równowartość pięćdziesięciu marchewek - aby zaobserwować korzyści? Ile osób wzięło udział w badaniu? Czy osoby biorące udział w badaniu były podobne do mnie, czy też prowadziły inny tryb życia (np. inny wiek, kraj, stan chorobowy itp.)?

2. Kto finansował badanie?

Odnotowano wiele przypadków konfliktu interesów z firmami spożywczymi i ich technikami reklamowymi lub publikacyjnymi. Jednym z takich przykładów jest twierdzenie firmy Coca-Cola, że spożywanie napojów gazowanych nie prowadzi do otyłości ani do ryzyka cukrzycy. Nawet takie źródła jak Dietary Guidelines for America mogą być narażone na lobbing ze strony przemysłu spożywczego.

Chociaż nie musimy koniecznie odrzucać wszystkich badań prowadzonych przez firmy spożywcze, ważne jest, aby traktować ich wyniki z przymrużeniem oka. Informacje te mogą nie być łatwo dostępne w danym artykule prasowym i mogą wymagać dokładniejszego zbadania w oryginalnej publikacji badawczej.

3. Czy moje cele i potrzeby żywieniowe są zgodne z potencjalnymi korzyściami płynącymi ze spożywania tej "super" żywności lub suplementu?

Oceń swoje zdrowie i zadawaj sobie pytania, zanim zaczniesz stosować nowe metody odżywiania. Jeśli mam cukrzycę, czy jest sens jeść duże ilości borówek, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, mimo że wiem, że spowoduje to wzrost poziomu cukru we krwi? Jeśli muszę uważać na ilość wypijanych płynów, aby chronić serce, nerki lub wątrobę, czy powinienem pić litr wody kokosowej? Jeśli muszę stosować dietę o obniżonej odporności, czy mogę wzbogacić swoją dietę o miso lub inne fermentowane pokarmy? Są to ważne pytania, które należy zadać swojemu lekarzowi i/lub dietetykowi.

Jeśli nie cierpisz na chorobę wymagającą szczególnych ograniczeń żywieniowych, ważne jest, abyś rozważył potencjalne ryzyko i korzyści płynące z "super" żywności lub suplementu dla twojego stylu życia. Dieta roślinna z umiarkowaną wielkością porcji i ograniczoną ilością przetworzonej żywności jest generalnie dobrą dietą do stosowania.

Po przeanalizowaniu powyższych punktów, prawdopodobnie nadal będzie istniała możliwość interpretacji.
Jeśli masz pytania, rozważ poproszenie lekarza o skierowanie do zarejestrowanego dietetyka (RD) i zapytaj, jakie usługi żywieniowe może pokryć Twoje ubezpieczenie. Bez względu na to, od kogo otrzymujemy informacje, ważne jest, aby zadawać pytania, oceniać pod kątem stronniczości i zastanowić się, czy dany produkt spożywczy lub suplement jest odpowiedni w danej chwili dla nas.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz