Czwartek, 25 kwietnia 2024

Potrawy świata: Włochy. Jak ugotować doskonały makaron.

16 maja 2022

Jeśli kiedykolwiek spacerowałeś ulicami Włoch i zatrzymałeś się na lunch w rodzinnej restauracji lub zjadłeś "kwadratową" pizzę, mogłeś zauważyć jedną rzecz: prostotę włoskiej kuchni. Proste, wysokiej jakości, sezonowe składniki, przyrządzane przy użyciu prostych technik.

Głównym założeniem kuchni włoskiej jest wykorzystanie najlepszych składników, jakie można znaleźć, preferując te, które są sezonowe, i jak najmniejsze ich przetworzenie.

Dwadzieścia regionów Włoch oferuje niezwykle zróżnicowane tradycje kulinarne, ukształtowane przez różnice w geografii, historii i klimacie. Potrawa uważana za charakterystyczną dla jednego miasta może być zupełnie nieznana kilka kilometrów dalej. Ta ogromna różnorodność sprawia, że nie sposób streścić kuchni włoskiej w jednym artykule, ale możemy przynajmniej przedstawić kilka podstawowych informacji na temat najbardziej lubianej potrawy Włochów: makaronu.

Gotowanie makaronu jest, jak się domyślacie, proste. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby mieć pewność, że za każdym razem otrzymasz doskonały makaron:

  1. Użyj wystarczająco dużego garnka i wystarczającej ilości wody - około 5 litrów wody na 1 kg makaronu.
  2. Posól wodę na makaron - kilka łyżek stołowych soli na 5 litrów wody. Dzięki temu makaron będzie o wiele smaczniejszy.
  3. Przed włożeniem makaronu poczekaj, aż woda się zagotuje.
  4. Wymieszaj makaron w ciągu następnej minuty i jeszcze kilka razy w trakcie gotowania, aby zapobiec sklejaniu się i nierównomiernemu gotowaniu.
  5. Gotuj makaron al dente, co oznacza, że jest on lekko twardy, ale ugotowany do końca. Jako wskazówek używaj wskazówek podanych na opakowaniu, ale sprawdzaj makaron kilka minut wcześniej, ponieważ czasy gotowania nie zawsze są dokładne. Ponadto makaron gotuje się nawet po odcedzeniu (zawsze warto wrzucić go do sosu w rondlu na 1 minutę), więc dobrą zasadą jest gotowanie go o 1 minutę krócej niż sugeruje to instrukcja na opakowaniu.
  6. Zarezerwuj filiżankę wody z makaronu. Woda z makaronu, dzięki wysokiej zawartości skrobi, pomaga zagęścić lub rozrzedzić sosy oraz skleić makaron z sosem.
  7. Nie płucz makaronu. Kiedy płuczesz makaron, tracisz warstwę skrobi, która pomaga sosowi przywierać do niego.
  8. Nie pozwól, aby ugotowany makaron leżał nieubrany. Odcedzony makaron wrzuć do rondla, ustaw na dużym ogniu i mieszaj z sosem przez około 1 minutę. Pozwoli to na połączenie smaków makaronu i sosu. Jeśli chcesz poprawić konsystencję sosu, dodaj po 1 łyżce stołowej wody z makaronu. Podawaj natychmiast.
  9. Mniej znaczy więcej - zachowaj prostotę sosu i nie nadużywaj czosnku ani przypraw. Nie podawaj też zbyt dużo sosu - prawdziwy włoski makaron nigdy nie pływa w sosie.
  10. Jeśli gotujesz świeży makaron, czas gotowania jest znacznie krótszy niż w przypadku makaronu suszonego. Zazwyczaj wystarcza od 1 do 3 minut, więc należy uważnie obserwować czas gotowania.